epilasyon

IPL Epilasyon

Epilasyon, vücuttaki istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulmak için kullanılan tüm yöntemlerin genel adıdır ve Epilasyon da bu alternatiflerden biridir. Genellikle bayanların tercih ettiği ve istenmeyen tüylerden kurtulmanın etkili çözümlerinden biri olan Epilasyon, aynı zamanda erkekler tarafından da kullanılmaktadır.

Kaş ve göz aralarının haricindeki tüm vücut bölgelerinde uygulanabilen bir yöntem olan epilasyon sayesinde vücuttaki kıl ve tüylerden kurtulmak ise sanılanın aksine son derece kolay! Her ne kadar etkili bir yöntem olsa da, epilasyonun herkes için eşit ölçüde sonuç vereceğini söylemek mümkün değildir. Yani kimileri Epilasyon yöntemiyle istenmeyen tüylerden çok daha etkili şekilde kurtulurken, kimilerinde bu yöntemin etkisi daha az olmaktadır. Epilasyonun etkisi, özellikle açık tenli kişilerde bir hayli yüksektir. Fakat koyu tenli kişilerde epilasyonun etkisi biraz daha azalmaktadır.
Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kalıcı epilasyon çözümü olarak bilinen bu yöntemi, yukarıda da belirtildiği üzere en çok bayanlar tercih etmektedir ve tercih sebebi genellikle bikini bölgesi, koltuk altı, yüz ve bacak bölgesinde uygulanabilir olmasından ileri gelmektedir. Aynı zamanda epilasyonun uygulanacağı bölgeye 3-4 hafta öncesinden itibaren kökten alım işlemi yapılmamalıdır. Buna karşın 3-4 gün öncesine kadar jilet veya makine ile kısaltma yapılabilir. Uygulama öncesinde olduğu gibi, sonrasında da güneşten kaçınmak son derece önemlidir. Ayrıca epilasyonun yapıldığı bölgelerin mümkün olduğu kadar nemli olması sağlanmalıdır. Bu sayede dökülme işlemi daha hızlı ve kolay gerçekleşecektir.

Epilasyonun Yararları

İstenmeyen tüylere kalıcı çözüm sunan bu yöntemin pek çok faydası bulunmaktadır. Bunların başında, diğer epilasyon yöntemleri ile kıyaslandığında tamamen acısız olması yer almaktadır. Ağda, sir ağda, iğneli epilasyon gibi yöntemlerin hepsi can yakarken epilasyon tamamen acısız ve ağrısız bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca bu yöntem, pürüzsüz bir cilt için kalıcı tedavi anlamına gelmektedir. Tıraş ve tüy dökücü kremlerle yapılan epilasyon işlemlerinde kıl kökleri kalır ve her seferinde daha da kalınlaşır. Bu sayede kılların vücutta çıkma süresi zaman geçtikçe azalır. Epilasyonun yararları arasında yer alan bir diğer hususu ise vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir olması şeklinde ifade etmek mümkün. Tüy dökücü kremler vücudun her bölgesinde kullanılamaz. Ayrıca vücudun tamamını tıraş etmek de mümkün olmadığından, bu epilasyon yöntemi bir adım öne çıkmaktadır.

Epilasyonun Zararları

Epilasyon yaptırmak isteyenlerin aklına en çok takılan soruların başında “epilasyonun zararları var mıdır” türündeki ifadeler bulunmaktadır. Bu konuda, epilasyonun kalıcı zararları üzerinde yapılmış herhangi bir çalışma olmasa da, uygulamanın gerçekleştirildiği alanın hijyeni ve kullanılan aletler, kısa vadede çeşitli olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Örneğin epilasyonu uygulanan bölgede birkaç gün boyunca kaşıntı veya şişkinlik olabilir. Ayrıca kullanılan aletlere bağlı olarak enfeksiyon gibi komplikasyonların oluşma ihtimali de söz konusudur. Bu tip kısa vadeli epilasyon zararlarının önüne geçmek için ise; uygulamayı gerçekleştirecek olan ekibin deneyimi ve kullanılacak olan aletlerin hijyenik olmasına dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir